ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

YERLEŞİM BİRİMLERİNİN ESKİ İSİMLERİNİN İADESİ

Yerleşim birimlerinin eski isimlerinin iadesi02 Şubat 2015 Pazartesi 13:52

.

     Yerleşim birimlerinin eski isimlerinin iadesi, sıklıkla gündeme getirilen konular arasında. Eski isimlerin iadesi konusunda Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, önemli bir çalışmaya imza atmak üzere.

   Başkanı Nasıroğlu, mahalleye dönüştürülen köy ve beldelerin yaygın olarak bilenen Kürtçe, Mıhallemice ve Süryanice eski isimlerinin iade edilmesi amacıyla bir çalışma başlatmayı düşündüklerini söyledi.

   Yeni büyükşehir yasası ile köy ve beldelerin mahalle statüsüne kavuşturulduğunu hatırlatan Nasıroğlu, “6360 sayılı Kanun ile büyük şehirlerde ‘köy’ tanımına uyan bir yerleşim birimi kalmamış, buradaki halk bir anda köylerde yerleşik olmaktan çıkıp şehirlerde yaşayan halk durumuna geçmiştir. Köy ve beldelerimiz yaşayan halkımız şehrin bir parçası haline getirildi. Şüphesiz an itibariyle pratikte köy, resmiyette mahalle gibi görünse de zamanla umarız pratikte ve fiiliyatta da mahalle konumuna geçer dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK

    Yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesi amacıyla belediye meclisi bünyesinde bir araştırma komisyonu kuracaklarını söyleyen Nasıroğlu,  Şuan Midyat’ın 72 mahallesi bulunuyor. Yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesi amacıyla belediye meclisi bünyesinde bir araştırma komisyonu kurmayı düşünüyoruz. Komisyonda belediye meclisinde grubu bulunan Ak Parti ve DBP ile bağımsız üyeler, bürokrat ve muhtarlar yer alacak. Bunların yapacağı araştırma neticesinde köy ve beldelerin yaygın olarak bilenen Kürtçe, Mıhallemice ve Süryanice eski isimlerinin iade edilmesi için belediye meclisinden karar alınacak. Alacağımız kararın ardından kentte bütün tabelalarda da isimler değiştirilecek. İsimlerin iadesinin ardından tüm iç ve dış yazışmalarda bu isimler kullanılacak. Tabiî ki komisyonun hazırlayacağı raporlar doğrultusunda mahallelerimize eski adların verilmesi yönünde bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz  diye konuştu.

 

Kaynak:Sizinmedya

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM