ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

MİDYAT’IN GELECEĞİ VE BÜYÜKŞEHİR YASASI

Midyat’ın geleceği ve Büyükşehir yasası 19 Ocak 2015 Pazartesi 14:35

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Midyat’ın geleceği ve Büyükşehir yasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

   Başkanı Nasıroğlu, 30 Mart’tan sonra yürürlüğe Büyükşehir Kanunu ile birlikte, büyük şehir yasasının getirdikleri ve götürdükleri, belediyeye devredilmesi gereken taşınır-taşınmaz mallar, beldelerden devredilen borçlar, kentte yapılacak çalışmalar ve projeler, kentin sorunları ile büyük şehir belediyesi ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulundu

  Mardin’in büyük şehir olmasıyla birlikte Midyat gibi ilçe belediyelerin çok zor duruma düştüğünü belirten Nasıroğlu, belde belediyelerin kapatılmasıyla Midyat Belediyesi’ne 35 milyon lira gibi büyük bir borç yükünün bırakıldığını açıkladı.

BÜTÇEMİZ SIKINTILI AMA BÜTÇEMİZE GÖRE ÇALIŞMALARIMIZI PLANLADIK

    Daha önceden Midyat için çok önemli ve büyük projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Nasıroğlu, bu dönemde de kentin geleceği ile ilgili herkesin belediyeyi daha güçlü projelerle görmek istediğini ifade etti.

    İmkanlarımızla Midyatlılar için en iyisini yapmak gibi bir hedefimiz var’ diyen Nasıroğlu, en kısa zamanda belediye bünyesinde bir proje ekibi kuracaklarını aktararak, şu bilgileri verdi.

   Takdir edersiniz ki bize verilen bütçe Midyat açısından çok sıkıntılı bir bütçe. Bundan sonraki yıllar içinde belli olan bütçemizle halkımız için neler yapacağımız konusunda ki planlamamızı uygulamaya başladık. İlk olarak belediye bünyesinde yatırımların takibi ve koordinasyonu ile ilgili yeni bir birimi hayata geçireceğiz. Bu birimde görev yapacak olanlar işi sadece Midyat için yatırım projelerini geliştirme olacak. Projeler hazırlandıktan sonra ilgili bakanlıklar nezdinde bunların yatırıma dönüşmesi için bizler de gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz. Şuan da Yayvantepe Mahallemizin parke taşı ile döşenmesi, Sarıköy Mahallemizde kanalizasyon çalışması ve Işıklar Mahallesi’nde de 500 bin TL ile ihale ettiğimiz Aile Parkı projelerimiz devam ediyor.

AHMET TÜRK’ÜN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORUM

   Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e güvendiğini ve başarılı olmasını istediğini söyleyen Nasıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

     Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı olmasını istiyorum. Büyükşehir yeni kuruldu, şuan için sorunlar olabilir. Belediyenin oturması en az iki-üç yıl daha sürebilir. Bu zaman zarfında insanlarımız ne yapsın, elbette gelip belediyemizden hizmet ve yardım isteyecekler. Ama düşünün daha Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmet binası bile yok. Oturacak yerleri yok. Yani daha sistem oturmamış. Bu geçiş sürecinde biz Midyat Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa Büyükşehir Belediyesi’ne yardımcı olacağız, hem halkımız için hem de onlar için. Ahmet Türk'ün şansını da severim. Ahmet Türk iyi bir insan, değerli bir insan. Eğer başarılı olursa onun adına çok sevinirim. İnşallah hepimiz için, Mardin halkı için, Midyat halkı için hayırlı olur.

 GELİRLERİMİZ YÜZDE 80 AZALDI

   Büyükşehir yasası ile ilçe belediyelerin ekonomik kaynaklarının, götürmesi gereken hizmetleri karşılayacak düzeyde olmaktan uzak olduğunu belirten Başkan Nasıroğlu, “Büyükşehir yasasından kaynaklanan çeşitli aksaklıklar ortaya çıktı. Yasa hazırlanırken ilçe belediyelerinin gelirlerini yüzde 80 azalttılar. Mardin Büyükşehir olmadan 12 mahalledeki nüfusumuz 65 bin civarındaydı. Bu durumdayken Midyat Belediyesi'ne her ay İller Bankası'ndan 2 Milyon TL ödenek geliyordu. Şuan da Büyükşehir ile birlikte mahalle sayımız 72’ye yükseldi ve nüfusumuz da 105 bin oldu. Önceden  2 milyon TL bize aylık ödenek gelirken, şimdi ise bize gelen para bugün 300-400 bin TL’ye düştü. Bu ay bile Büyükşehir Belediyesi’ne bizdeki aktarılan kesinti miktarı 1 milyon TL’yi aşıyor. Buradaki insanlara yazık değil mi? Seçimden bu yana yaklaşık bir sene geçti, ama daha hiç bir çalışma yapamadık. Bu durumda bizler ne personel maaşlarını ödeyebiliyoruz ne de bir hizmet yapabiliyoruz. Belediyeler, görevleri gereği mücavir alanları içinde yaşayan tüm vatandaşların doğumdan ölüme kadar ihtiyaçlarına hitap eden hizmet alanına sahip. Yasal düzenleme yapılırken, verilecek hizmet giderlerini karşılayabilecek gelirler konusunda yeterince titiz düşünülmediği görülüyor. Tüm bu sorunların üstesinden nasıl geleceğiz bilemiyorum. Allah yardımcımız olsun. Umudumuz Başbakan’ımızın ve hükümetimizin biran önce bu sorunları çözecek kanuni adımları atmasıdır

DEVREDİLEN 35 MİLYON BORÇ BİZİ MAHVETTİ

   Belde belediyelerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçlarıyla ilgili konuşan Nasıroğlu, Beldelerden bize geçiş yapan 75 personelin tamamı havuza aktarıldı. Bunlar istedikleri kuruma geçiş yaptılar, bizler de onlara yardımcı olduk. Beldelerden bize devredilen 35 milyon TL borç bizi mahvetti. Önceden belediyemizin hiçbir burcu yoktu. Belde belediyelerin borç ve haczinden başka hiç bir faydalarını görmedik. 16 yıldır Midyat Belediyesi’nde başkanım ilk kez hesaplarımıza haciz konuluyor. Bunun da sebebi beldelerden bize gelen personelin açmış olduğu alacak davaları. Bunlar kendi beldelerindeyken neden dava açmadı da bize geçtiklerinde bu işe giriştiler. Bunu anlamakta zorlanıyorum  dedi.

 TAMAMI HURDA ARAÇLAR

   Başkan Nasıroğlu, “Beldelerden ne bir iş makinesi, ne bir gayrimenkul ne de bir tarla hiçbir şey bize devredilmedi. Bize devredilen sadece birkaç hurda araç. Şuan hepsi kademede atıl durumda.” Dedi.

MAAŞLARI BİLE ÖDEMEMİŞLER

   Belde belediyeleri devredilen borçları nedeniyle her ay hesaplarından 400 bin TL kesinti yapıldığını söyleyen Nasıroğlu, şunları kaydetti

   Daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadık. Borçlarımızdan dolayı bugüne kadar hiçbir hesaplarımıza haciz konulmamıştı. Ama şimdi beldelerden devredilen borç nedeniyle belediyemizin hesaplarına haciz korunuyor. En büyük borç yükü Çavuşlu, Şenköy, Söğütlü ve Acırlı Beldeleri’nden devredildi. Belediyeyi nasıl yönetmişler anlamakta zorlanıyorum. İşçi ve personelin maaşlarını bile ödememişler. Şuanda bize devredilen borçlar nedeniyle her ay 400 bin liranın üstünde bankalardan kesinti yapılıyor. Bu kesinti bizden yapılmamış olsa yılda yaklaşık 5 milyon TL'ye tekabül ediyor. Bizler bu parayla rahatlıkla bütün mahallelerimize, köylerimize hizmet yapabilirdik. Fakat şu anda hiçbir iş yapamıyoruz elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz

HİZMET BİRİMLERİMİZ BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLDİ

    Belediye Başkanı Nasıroğlu, şöyle konuştu .

   Artık bundan sonra su, kanalizasyon, katı atık depolama ve bertaraf, ulaşım, her çeşit yolcu ve yük terminalleri, toptancı ve sebze halleri, mezbahane, kasaphane, mezarlık ve itfaiye hizmetlerine ilişkin tüm iş ve işlemler Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek. Bu nedenle bu birimlerde çalışan 80 personelimiz Büyükşehir Belediyemize geçti. Belediyemize ait tüm iş makinelerini de büyük şehir belediyesine devretmeyi düşünüyoruz.  Şayet ekonomik sıkıntılarımız olmasaydı araçlarımızı devretmeyecek ve sorumluluk alanlarımızda çalışmalarımızı kendimiz yapacaktık. Fakat bu durumda bunu yapabilmek çok zor görünüyor. Bizim yalnız çöp toplama ve vatandaşımıza selam verme, hal hatırını sorma dışında hiç bir işimiz kalmadı. Şehir içindeki ana arterlerde bulunan çöp toplama işi de Büyükşehir Belediyesine ait. Vatandaşımız mağdur olmasın diye şu anda bizler bu görevi yapıyoruz

TOPLU TAŞIMA DÜZENLEMELERİ DE BÜYÜKŞEHİRDE

   Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Midyat’taki birimlerin devir işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Nasıroğlu, yasa gereği biliyorsunuz 30 Mart seçimlerinden sonra peyderpey ilçe belediyeleri ile büyükşehir arasında devir işlemleri gerçekleşiyor. Büyükşehir kapsamında yer alan yasa ile terminallerimiz de büyük şehire devredildi. Bu kapsamda Midyat ve Estel’deki şehir terminalinin devir işlemleri de gerçekleştirildi. Bundan sonra gerek toplu taşımacılık olsun, gerek şehir içi servis taşımacılığı ve ticari taksiler olsun, ulaşımla alakalı her türlü sorunu birer birer ele alarak şehir içerisindeki toplu taşımacılık düzenlemelerini de Büyükşehir yapacak. Büyükşehir Belediyesi 50 adet otobüs alırsa tüm Mardin genelindeki ulaşım sorununu çözmüş olur. Midyat’a bağlı beldelerde de aynı şekilde belediyeye ait araçların tahsis edilmesi vatandaşlarımız için güzel bir hizmet olacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak:Sizinmedya

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM