ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

MİDYAT MİNYATÜRÜ YAPILDI...

Midyat Minyatürü Yapıldı...06 Kasım 2018 Salı 11:30

.

 

Midyat'taki 3 Dini İnanca Ait Mabetler İle Kentin Zengin Mimari Ve Kültürünü Bir Araya Getiren Midyat Minyatürü Yapıldı...

Gücünü ve güzelliğini arkasındaki 5000 yıllık kadim tarihinden alan Midyat'ta, hoşgörünün en güzel örneği olan Müslüman, Süryani ve Ezidi inançlarının izlerini bir araya getiren, tarihi ve kültürel yaşamdan izlerin olduğu Midyat Minyatürü'nün yapımı tamamlanarak ziyarete açıldı. Midyat Belediyesi'nin bir kültür ve sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptığı, kadim kentte yaşayan Müslüman, Süryani ve Ezidi inançlarına mensup ibadethane ve simgeler ile tarihi yapılar ve kültürel figürlerin yer aldığı Midyat Minyatürü Anıtı'nın yapımı tamamladı. Midyatlı taş işleme ustalarının büyük bir zahmet ve titiz bir çalışma sonucu tamamını el emeği göz nuruyla taşa işledikleri, Müslümanlar, Süryanilerin ve Ezidiler inançlarına ait dinsel yapılar ve simgeler ile tarihi konaklar ve kültürel figürlerin yer aldığı 'Midyat Minyatürü' tamamlanarak, görücüye çıktı.

Ak Partili Midyat Belediyesi'nin, hem şehre nostaljik bir hava katmak hem de kenti ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin kentte yüzyıllardır var olan ibadethaneler, tarihi konaklar ve kültürel yaşamdan figürleri bir arada görmesini sağlayacak ve anı fotoğrafı çekebilecekleri bir taş işlemeli Midyat Minyatürü yaptırdı. Tarihi Gümüşçüler Çarşısı girişinde, Dörtyol kavşağında inşa edilen 5 metre yüksekliğinde  Midyat  Minyatürü'nün bir tarafında Midyat'ın en eski ibadethanelerinden olan Cevat Paşa Camii, bir tarafında Süryani Ortodoks Cemaatinin günlük ibadetlerini yaptıkları Mor Barsavmo Kilisesi, minyatürün kolonlarına Ezidi inancına mensup kişiler için kutsal sayılan Tavus Kuşu, bir tarafında Tarihi Devlet Konuk Evi, diğer tarafında ise Midyat Belediyesi Kültür Evi ile üst kısımda Mazronê Üzümü ve Dünya figürlerine yer verildi. Midyat Belediyesi'nin kendi imkanlarıyla yaptığı Midyat Minyatürü gündüz ve akşamları farklı görüntüsüyle o eşsiz yapıları seyredebilmek başka bir keyif veriyor insana.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:Sizinmedya

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM