ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

MİDYAT BELEDİYESİ HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Midyat Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı yapıldı12 Haziran 2015 Cuma 00:33

.

    Midyat Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Tevfik Baysal, 2015 yılı bina, arsa ve arazi vergisi değerlerinde yüzde 25 indirim yaptıklarını söyledi. Midyat Belediye Başkanımız Şehmus Nasıroğlu başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısı, yoklama ile başladı. Midyat Belediye binasında düzenlenen toplantıda 6 gündem görüşüldü. Midyat Belediye Başkan Yarımcıları Mehmet Tevfik Baysal ve Ali Şahin’in, 2015 yılı bina, arsa ve arazi vergisi değerlerinde yüzde 25 indirim uygulanmasına ilişkin verilen önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

   Meclis Başkanlığı’na sunulan önerge şöyle:  Belediye sınırları içerisinde merkez 12 mahalle ve 6360 sayılı kanuna istinaden tüzel kişiliği kaldırılan 6 mahalle ve mahallelere dönüştürülen 54 köy yönünden ayrı ayrı Emlaklarının 2015 yılında uygulanacak ve değerlerinin tespiti ile asgari ölçüde arsa metrekare birim değer takdirleri gerekçesi takdir komisyonu kararı ve ekleri ile birlikte dosya halinde Mardin Valiliği Defterdarlık Müdürlüğü’ne ve bunu takiben söz konusu dosyanın Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'ne intikal ettiği amaçlamıştır.   

   Belediyemiz bünyesinde oluşturulan kıymet takdiri komisyonunca arsaların metrekare birim değerlerinin tespiti esnasında emlak vergi oranları normal yörelerde uygulanan binde 3 oranı gözetilerek takdir edilmiş,  ancak 6360 sayılı büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesi ile bu oran binde 6 olduğundan 05.01.2015 tarih ve 2015/02 meclis kararı ile belirlenen asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri takdirinin tamamı için mükelleflerin lehine olmak üzere tahakkuka esas miktarlarının yüzde 25 eksiğiyle uygulanması ve keza konuyla ilgili tüm hesaplamaların dahi bu doğrultuda nazari itibare alınarak uygulamaya konulması uygun olacaktır.  Belirtilen nedenlerle Mardin Çevre yolu, Batman caddesi, Cizre caddesi, Nusaybin caddesi, Çevre caddesi ile Ulu Cami, Işıklar, Akçakaya, Orta Çarşı, Cumhuriyet, Gölcük, Sanayi, Bağlar, Yeni, Yunus Emre Bahçelievler ve Seyitler Mahalleleri’nde bulunan arsalara ait asgari ölçüde metrekare birim değer cetvellerinde belirlenen, yukarıda adlar geçen 12 mahallenin tüm sokaklarının her biri yönünden ayrı ayrı belirlenen, yine 2015 yılında büyük işyerleri için  05.01.2015 tarih ve 2015/02 sayı ile kararlaştırılarak belirlene vergi rayiç değerlerinin yüzde 25 eksiği ile uygulanması. Tüzel kişiliği sona eren ve kapanan ve mahallelere dönüşen Yolbaşı, Gelinkaya, Acırlı, Çavuşlu, Söğütlü, ve  Şenköy mahallelerinde arsalara ait asgari ölçüde arsa metrekare birim değerleri yönünden 05.01.2015 tarih ve 2015/02 sayılı meclis kararıyla belirlenen vergi rayiç bedellerinin aynen uygulanması. Öte yandan zamlı tarife ile ödemelerini gerçekleştiren mükelleflerin indirimden yararlandırılmaları, ortaya çıkan ödeme farkının belediyeden mahsup edilmesi yönde oy birliği ile meclis toplantısında karar alındı.

 

Kaynak :Sizinmedya

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM