ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

ESTEL-MİDYAT ARASI BELGESEL OLUYOR

Estel-Midyat Arası Belgesel Oluyor02 Ekim 2014 Perşembe 16:05

Mardin’in Midyat ilçesinde "Estel-Midyat Arası" olarak bilinen ve adına türküler yakılan yer için belgesel yapıldı.

    Işıklar Mahallesi'nde bulunan Kas-ı Nehroz Otel'de "Estel-Midyat Arası" hazırlanan belgeselin tanıtımı için belgesel yönetmeni Esra Alkan basın açıklaması düzenleyerek, adına türküler yakılan ilçe için belgeselin tanıtımını yaptı. Belgesel filmleriyle farkındanlık oluşturmaya devam ettiğini belirten Alkan, Estel-Midyat Arası belgeselini hazırlayan ekibin daha önce bu türde ilk çalışması olan "Ünye de Fatsa Arası" filminin, Avrupa galasının Frankfurt'ta yapıldığını söyledi.


     Alkan, "Estel-Midyat Arası filmi için belgeselimiz, Midyat ve Estel'de yaşayan farklı dil ve dinlere sahip insanların yaşam şekillerini, gelenek göreneklerini ve birbirlerinden nasıl etkilendiklerini anlatıyor. Aradaki çekişmenin yanında, beraber yaşamanın getirdiği etkileşimle nasıl birlikte yol aldıklarını izleyiciye aktarıyor. Belgesel dileklerini, geleceğe dönük niyetlerini ya da endişelerini gösteriyor" dedi

    Araştırmaları iki yıl önce başlayan, geçtiğimiz ay ön çalışmaları yapılan filmin Kasım ayında izleyicileriyle buluşacağını belirten Alkan, "Temmuz ayında biz buraya geldik. Belgesel çekimi için ikinci gelişimiz. Ekim ayın da yine geleceğiz. Nasıl bir işe kalkıştığımız bilinsin ki Türkiye’den belki bizim farkına varmadığımız belgesele çok büyük katkısı olabilecek birileri daha duysun. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekli Etsel Midyat Arası belgeselimizin bir de kitabı olsun istiyoruz. Galasını Kasım veya Aralık ayında yapacağız, ayıca festivallere katılacak" diye konuştu

    Basın toplantısına Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, yönetmen Esra Alkan, yardımcı yönetmen Uğraş Salman, set ekibi ile belgeselde emeği geçenler katıldı.

    Belgesel tanıtımın ardından mahalli sanatçı Orhan Turan, belgesele konu olan “Estel-Midyat Arası” türküsünü seslendirdi.

Kaynak: mobile.beyazgazete.com

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM