ANA SAYFA0 482 462 29 80
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
ANKET
YENİ DÖNEMDE BELEDİYEMİZDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?

MİDYAT HABER

Yazı Boyutu :

BELEDİYEMİZ ŞEYH AXE BESA TÜRBESİ ONARIMI İÇİN KOLLARI SIVADI

Belediyemiz Şeyh Axe Besa Türbesi onarımı için kolları sıvadı07 Haziran 2018 Perşembe 11:16

.

   Her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Midyat'ın önemli türbesi "Şeyh Axe Besa Türbesi" bakımsızlıktan ve harabe durumundan nihayet kurtuluyor.

  Ak Partili Midyat Belediyesi tarafından Midyat ile Şırnak'ın İdil ilçesi arasındaki karayolunun 15'inci kilometresinde bulunan bakımsızlıktan harabeye dönmüş haliyle görenlerin içini sızlatan türbe bakıma alınarak aslına uygun onarım ve çevre düzenlemesi yapılacak. Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, beraberindeki birim müdürleri ve vatandaşlarla birlikte, halk arasında Veysel Karani'nin manevi kardeşi Allah dostu Seyit Tahir hazretleri ile büyük zatların mezarlarının içinde yer aldığına inanılan  "Şeyh Axe Besa Türbesi" nde incelemelerde bulundu. Başka Nasıroğlu, incelemenin ardından türbelerin elden geçirilerek onarılması, mevcut mescit ve tuvaletlerin de yıkılarak yerine kadınların ve erkeklerin kullanımı için ayrı ayrı ibadethaneler, abdesthane ve lavabolar ile türbeye gelen vatandaşların yemeklerini pişirecekleri bir mutfağın yapılmasına karar verdi. Ayrıca türbeyi ziyaret edenlerin su ihtiyaçlarını karşılaması içinde su sondaj kuyusu açacak. Peyzaj düzenlemeleri kapsamında ziyaretçiler için kamelyalar ve oturma bankları yerleştirilecek. Çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanacağı ve 2 ay içinde tamamlanacağı kaydedildi.
   Midyat Belediyesi olarak manevi ve kültürel değerlerine her zaman sahip çıktığını belirterek "Gelip gördük, gerçekten de burası içler acısı. İnşallah Ramazan'dan sonra çizeceğimiz güzel bir proje ile buranın altyapısını, camisi, tuvaletlerini, abdest yerini, mutfağını, yatma yerini ve türbeleri onaracağız. Burası güzel bir yer. İnşallah tarihine ve inancımıza uygun yakışır bir duruma getireceğiz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:Sizinmedya

YazdırGönder
2012 - Tüm hakları saklıdır. 2012-All Rights Reserved

Yazılım: CM BİLİŞİM